XXVII JS PTI – Propozycje wykładów XXVII JS PTI – Propozycja 10
logo_30-lecie_pti.png
logo
Jachranka, 17-20 października 2011 r.
Impreza stowarzyszona
Kalendarz

<styczeń '20>
PoWtŚrCzPiSoNi
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Dzisiaj w Jachrance: 
 Wschód Słońca: 
 Zachód Słońca: 
Prawo Ehrmana:
Staraj się wyglądać niepozornie – może przeciwnik ma mało amunicji?
Propozycje wykładów XXVII JS PTI -...
Powiadom znajomego... dodaj do
Powrót do listy

Data dodania: 2011-06-16 02:21:58 
Data ostatniej modyfikacji: 2011-08-03 08:42:24 
 
Tytuł/nazwa wykładu: Informatyczne schody do Nieba, czyli historie kilku innowacji
Autor/chair wykładu: Andrzej P.Urbański
 
Teza/motto/motyw przewodni wykładu: 
 

Nie po raz pierwszy informatyczny pomysł dopadł mnie, o zgrozo, w .... kościele. Jednak tym razem był to pomysł mający z religią dużo wspólnego, a nawet więcej, wynikający ze skupienia nad mową, obecnie już ś.p. proboszcza, przygotowującego ojców do pierwszej komunii ich dzieci.

 

Proboszcz bowiem bardzo szczegółowo tłumaczył jak ważne jest przygotowanie do spowiedzi świętej, tzw. rachunek sumienia w sposób zindywidualizowany zależny od: wieku, płci i stanu cywilnego. I wtedy sobie przypomniałem jak w dzieciństwie bazgroliłem ptaszki przy poszczególnych grzechach ksiażeczki do nabożeństwa.

 

Pomyślałem, że mógłby to wszystko zmienić program komputerowy z listą pytań-grzechów, który pozwalałby je zaznaczać, drukować, a nawet zapisywać. Listy pytań byłyby zindywidualizowane np. do 10 profili. 

 

W ciągu kilku dni pomysł zamienił się w realizację demo w Pascalu Delphi dla Windows, wykorzystującą pytania z ksiażeczki do nabożeństwa własnego dziecka. Wysłałem go do znajomego dziennikarza, który znany był mi z religijności, z nieśmiałym pytaniem o celowość przedsięwzięcia. A on zaczął publikować kolejne artykuły w jednej z lokalnych gazet. W Wielki Piątek np. opublikował wywiad ze mną.

 

Ja z kolei uwierzyłem, że ten program można będzie sprzedać. Na początek jako prezent komunijny. Zamówiłem więc duże pudełka. Ponieważ zbliżały się targi Infosystem w Poznaniu postanowiłem się zareklamować. Pudełka z kilkoma stronami opisu programu trafiły do biura prasowego targów.  

 

Jednak tuż przedtem jeden z moich e-maili zainteresował redaktorów Radia Zet. Szybko zrobili wywiad i wyemitowali audycję, a w dwa dni później, zaraz po ropzoczęciu targów, zaczęło się  oblężenie przez dziennikarzy. Gazeta Wyborcza publikowała artykuł "Zgrzeszyłem! ENTER", w którym poza opisem programu był wywiad z księdzem dosyć krytycznie odnoszącym się do programu. Jeszcze gorszy był wydźwięk reportażu stacji TVN, która chciała udowodnić, że mój program to próba naciągnięcia na bezwartościwoy produkt dzieci komunijnych. Muszę przyznać, że bardzo naiwnie się im podłożyłem.

 

Jednak przedstawiciele kolejnych mediów za punkt honoru przyjęli sobie by odkręcić to ujemne odium i wkrótce usłyszałem z radiowego głośnika księży, którzy twierdzili, że lepszy rachunek sumienia przy komputerze, niż żaden, czego często brakuje penitentom przez nich spowiadanym.

 

Nieco  inaczej wyglądało przyjęcie przez zagraniczne media, które w większości po prostu nie rozumiały "o co w tym wszystkim chodzi". Kuriozalny był artykuł w New York Timesie  http://www.nytimes.com/1998/08/16/magazine/sunday-august-16-1998-computers-confess-o-matic.html?scp=1&sq=urbanski%20poznan&st=cse Opisywany błąd programowy to problem z dyskietką, na której dodatkowo dostarczyłem dziennikarzowi program, bo jego lap-top nie miał CD-ROM-u.

 

Wydawało mi się, że skoro strona medialna tak dobrze się rozwija to wkrótce ruszy sprzedaż. To jednak było moją pomyłką, bo spóźniłem się na czas komunijny i sprzedaż można było policzyć na palcach.  Tak, że w ciągu pół roku zrezygnowałem z tego "biznesu".

 

Tymczasem po kilku latach odkryłem, że jedna z parafii z Wybrzeża wyprodukowała pakiet multimedialny zawierający podobny do mojego program rachunku sumienia. Oczywiście reklamowali się, że to jest wyjątkowy i pierwszy na świecie program. A na początku tego roku usłyszałem o skandalu jaki wybuchł wokół podobnej do mojej aplikacji na iPada. Chodziło o to, że jedno z pytań nie spodobało się reprezentantom organizacji gejowskich. Te ostatnie programy sprzedaje Apple Store.

 

Patrząc z perspektywy uważam, że ... zgrzeszyłem. Zgubił mnie zbytni pośpiech. Zamiast  ogłaszać nowinkę światu powinienem udać się do ... najbliższego biskupa i uzyskać jego błogosławieństwo dla mego przedsięwzięcia. A potem walczyć o uznanie mediów i przede wszystkim rynku, z głównym naciskiem na rynek ... komunijny. A tak pozostało tylko niebezpiecznie miłe wrażenie bycia w centrum medialnego zainteresowania. 

 

Ten pomysł to nie jedyna innowacja jaka mi się przytrafiła. Już wcześniej wiele pozytywnych recenzji zyskał mój edukacyjny system programowania TRAIN 1.0 i 1.5. Byłem też inicjatorem realizacji systemu NABÓR – pierwszego zintegrowanego dla całego miasta systemu dla edukacji ponadgimnazjalnej w 2002/2003, który był odpowiedzią na horror w liceach wielkich miast w czerwcu 2002. Powstała też na ten temat piosenka: http://vimeo.com/8380401  Ostatnio przez cztery lata tworzyłem i prowadziłem społecznościowy serwis literacki. Niepowodzenia w szerszym zainteresowaniu nim mediów to pewnie była kara za zbytnie powodzenie owego programu do rachunku sumienia (REFLEX 1.0).

 

Od wielu lat pomagam też moim dyplomantom, aby ich dzieła były chociaż pewną namiastką innowacji. Często pozwala to zrodzić w nich większy zapał do realizacji pracy i pozwolić na sprawne sfinalizowanie dyplomu, co nie jest tak częstym zjawiskiem. W większości rozmawiamy o różnych serwisach internetowych, które niekiedy mają pewien związek z tymi tworzonymi przeze mnie zupełnie samodzielnie. Ale zasadą jest, że nie zmuszam do realizacji tylko "moich" tematów, lecz wszystko negocjujemy, co zdaje się sprzyjać innowacyjności. Zdarzają się już jednak i tacy, o których mówi piosenka: http://www.youtube.com/watch?v=y-DFUaa_ROA

 

O najmłodszych myślałem tworząc postać Alana Bita http://www.alanbit.pl/ . Na podstawie artykułu z MAŁEJ DELTY http://www.mimuw.edu.pl/delta/artykuly/delta0907/defilada.pdf powstało przedstawienie, piosenka http://vimeo.com/8371808, a także gry i zabawy edukacyjne np.: http://alanbit.pl/te.php Może by to pomogło w kreowaniu innowacyjności wśród najmłodszych, gdyby całe przedsięwzięcie nie było owiane mgłą tajemnicy czy wręcz zapomnienia.

 

 
Czas trwania wykładu: 30.0 min.
Plik z pełnym opisem wykładu: 10.pdf
 
Tematyka: Inna
Propozycje nie pasujące do żadnej innej tematyki

Powrót do listy

Komentarze użytkowników:
(Dodaj komentarz)
 
Aby WYSWIETLIĆ KOMENTARZE musisz się zalogować!
Możesz zarejestrować się TUTAJ!
 

Dodaj komentarz:
 
Aby DODAĆ KOMENTARZ musisz się zalogować!
Możesz zarejestrować się TUTAJ!
 

Powrót do listyOrganizatorzy konferencji (Polskie Towarzystwo Informatyczne) nie odpowiadają za treści i komentarze umieszczane na łamach tej witryny przez jej użytkowników.Powiadom znajomego... dodaj do up
 
Mapa serwisu | Polityka prywatności
 Copyright © PTI 2011-2020  ::  biuro konferencji: jachranka2011@jesienne-spotkania-pti.org.pl 
 Webmaster :: Coded by T.S. :: Designed by A.P.  
Odwiedzono nas: 164591 razy.